Aktualności - ZNP Mikołów


Związek Nauczycielstwa Polskiego
Oddział w Mikołowie

Przejdź do treści
Aktualności








Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych nadziei i miłości.
Pogodnego nastroju oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań,
wśród najbliższych i przyjaciół
życzy w imieniu Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Mikołowie
Barbara Załoga - prezes Oddziału.












































[link:309]
[/link:309]

























































































































Szczepienia:
Po interwencji ZNP nieobecni w pracy mogą się rejestrować

Po naszej interwencji do piątku, 19 lutego (do końca dnia) mogą się rejestrować na szczepienie nauczyciele:

– nieobecni z powodu choroby, urlopu, przeniesienia w stan nieczynny,

–  oddelegowani do pracy w związku zawodowym!

Ostatni komunikat MEiN:
„Z uwagi na duże zainteresowanie szczepieniami przedłużamy termin rejestracji w Systemie Informacji Oświatowej i w systemie POL-on do piątku, 19 lutego (do końca dnia). Dodatkowo rozszerzamy grupę uprawionych osób do szczepień o nauczycieli, którzy są nieobecni w pracy z powodu choroby, urlopu, przeniesienia w stan nieczynny, oddelegowania do pracy w związku zawodowym – oni również mogą się rejestrować!”.

16 lutego interweniowaliśmy w ministerstwach – zdrowia i edukacji oraz u ministra Michała Dworczyka – ws. nauczycieli przebywających na urlopach, którzy nie mogli się zarejestrować na szczepienie w SIO oraz ws. oddelegowanych do pracy w związku zawodowym.

18 lutego po naszej interwencji resort edukacji zmienił wytyczne ws. i umożliwił rejestrację wszystkim nauczycielom, „którzy są nieobecni w pracy, np. długotrwale niezdolni do pracy z powodu choroby, na urlopach macierzyńskich, dla poratowania zdrowia itp. mogą się rejestrować na szczepienie”.

Następnie resort po raz kolejny dokonał zmiany decyzji i poinformował o:

– przedłużeniu rejestracji szczepień do piątku, 19 lutego;

–  rozszerzeniu grupy uprawionych osób do szczepień o nauczycieli, którzy są oddelegowani do pracy w związku zawodowym lub nieobecni z powodu przeniesienia w stan nieczynny.

Pozdrawiam

J. A. Rezler


















[link:173]
[/link:173]
[link:173][/link:173]http://wsx5customurl.com
[link:173][/link:173]http://wsx5customurl.com
[link:173]
[/link:173]
[link:173][/link:173]http://wsx5customurl.com


















Aktualności


























Życzenia na zokończenie roku szkolnego  2019/2020















Koleżanki i Koledzy
Poniżej przesyłam komunikat MEN dotyczący szkół i placówek oświatowych.
Pozdrawiam
Jadwiga Aleksandra Rezler
Prezes Okręgu Śląskiego ZNP

Od poniedziałku, 18 maja br. uruchamiamy kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i uczniami posiadającymi orzeczenie. Przywracamy również możliwość prowadzenia wybranych zajęć praktycznych w szkolnictwie branżowym. W kolejnych tygodniach przywrócimy zajęcia w klasach I-III szkoły podstawowej, umożliwimy realizację praktyk zawodowych u pracodawców w klasach III technikum oraz prowadzenie w szkołach konsultacji dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i absolwentów szkół ponadpodstawowych przygotowujących się do egzaminów, następnie dla uczniów wszystkich pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży.
Już od początku najbliższego tygodnia otwieramy schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Wznowiona zostanie także działalność młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pałaców kultury oraz innych placówek tego typu. Wróci również możliwość prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi, które mają opinię lub orzeczenie o konieczności takich zajęć. Ponadto dajemy możliwość realizowania zajęć praktycznych przez słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych oraz zajęć praktycznych z zakresu nauki jazdy dla uczniów klas III branżowych szkół I stopnia.

Zajęcia praktyczne przygotowujące do końcowych egzaminów zawodowych

Słuchacze ostatnich semestrów szkół policealnych będą mieli możliwość realizowania zajęć praktycznych, które nie mogły odbywać się na odległość. Warunkiem jest spełnienie przez szkołę określonych wymagań. Przede wszystkim konieczna jest zgoda słuchacza, a w przypadku niepełnoletniego słuchacza – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Zajęcia praktyczne muszą być prowadzone z uwzględnieniem odrębnych przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz wytycznych wydawanych w odniesieniu do poszczególnych branż.

Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.

Zajęcia praktyczne z nauki jazdy pojazdami silnikowymi w branżowych szkołach I stopnia

Uczniowie klas III branżowych szkół I stopnia kształcący się w zawodach, dla których podstawa programowa przewiduje przygotowanie ucznia do kierowania pojazdami silnikowymi, będą mogli realizować zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy:
·         motocyklem (kat. A1/A2) – zawód: mechanik samochodowy;
·         samochodem osobowym (kat. B) – zawody: elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, w tym kierowca mechanik (w tym zawodzie szkoła dodatkowo przygotowuje ucznia do testu kwalifikacyjnego w zakresie tzw. kwalifikacji wstępnej);
·         traktorem (kat. T) – zawody: rolnik, operator maszyn leśnych, ogrodnik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, jeździec.
Chodzi o te zajęcia praktyczne, których nie można realizować na odległość. Muszą być jednak spełnione określone warunki. Przede wszystkim wymagana jest zgoda ucznia, a w przypadku ucznia niepełnoletniego – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Należy przy tym uwzględnić odrębne przepisy dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.

Praktyki zawodowe u pracodawców dla części uczniów technikum

Od 4 maja br. uczniowie technikum mają możliwość skorzystania z dodatkowych form realizacji praktyk zawodowych. Od 25 maja br. uczniowie III klas technikum, będą mogli skorzystać także z praktyk realizowanych u pracodawców. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Uczestnicy praktyk powinni wyrazić zgodę na udział, a pracodawca musi zachować zasady bezpieczeństwa związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.

Zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze i zajęcia rewalidacyjne

W związku z przywróceniem możliwości prowadzenia rehabilitacji ruchowej czy fizjoterapii będzie można prowadzić zajęcia specjalistyczne w jednostkach systemu oświaty.

Od poniedziałku, 18 maja br. przywracamy możliwość, za zgodą rodziców, prowadzenia bezpośrednich zajęć dla dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagających wsparcia, w tym odpowiednio w realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych czy zajęć rewalidacyjnych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju.

Zajęcia będą prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych.

Otwarcie schronisk młodzieżowych i innych placówek organizujących zajęcia pozaszkolne

Otwarte będą schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Do funkcjonowania w trybie stacjonarnym wracają placówki, które organizują pozaszkolne zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów. Mowa tu o młodzieżowych domach kultury, pałacach młodzieży, ogniskach pracy pozaszkolnej oraz placówkach specjalistycznych.

Placówki te realizują systemowo zadania edukacyjne, wychowawcze, kulturalne, profilaktyczne, opiekuńcze, prozdrowotne, sportowe i rekreacyjne. Pełnią też rolę wspomagającą rodziny w funkcji opiekuńczej nad dziećmi. Stąd decyzja o powrocie tych jednostek systemu oświaty do pracy stacjonarnej.

Placówki te będą funkcjonowały w określonym reżimie sanitarnym.

Planowany kalendarz zmian w szkołach w kolejnych tygodniach – do wakacji

Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Od 25 maja br. uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością. Apelujemy do samorządów, dyrektorów szkół, aby wesprzeć uczniów i w miarę potrzeb oraz możliwości zorganizować dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego indywidualne zajęcia.
Od 25 maja br. będą mogły ruszyć konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Apelujemy do dyrektorów szkół oraz nauczycieli, aby zorganizować takie spotkania, jeśli pojawi się taka potrzeba. Zależy nam, aby szczególnie wesprzeć uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i w miarę możliwości i potrzeb zorganizować dla nich konsultacje indywidualne.
Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły.
W kolejnych tygodniach będziemy sukcesywnie wydawać stosowne rozporządzenia oraz przekazywać wytyczne sanitarne dotyczące organizacji zajęć w szkołach i placówkach oświatowych.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

STANOWISKO ZNP W SPRAWIE ODWIESZENIA DZIAŁALNOŚCI ŻŁOBKÓW I PRZEDSZKOLI - OKRĘG ŚLĄSKI

























Apel Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych o powszechność testów diagnozujących zakażenie koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19









Potrzebna jest nowelizacja przepisów ws. zawieszenia zajęć w kontekście obecności pracowników
znp.edu.pl

Dzisiaj, 12 marca podczas specjalnej konferencji prasowej ZNP „Zawieszenie zajęć a obecność nauczycieli w szkole” Związek Nauczycielstwa Polskiego:

1) zwrócił się do Ministra Edukacji Narodowej o pilne znowelizowania rozporządzenia z 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w ten sposób, aby zamknąć szkoły i placówki oświatowe w celu ograniczenia do minimum obecności pracowników na terenie szkół i placówek oświatowych,

2) zwrócił się do Ministra Edukacji Narodowej o nowelizację rozporządzenia z 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w ten sposób, aby w drodze wyjątku umożliwić prowadzenie fakultatywnych zajęć dydaktycznych za pośrednictwem internetu (rozporządzenie zawiesiło działalności dydaktyczną szkół w całej rozciągłości bez żadnych wyjątków co oznacza, że prowadzenie zajęć online jest niedopuszczalne),

3) zwrócił się do ministra z pytaniem o placówki wyłączone z zawieszenia zajęć (zawieszenie zajęć nie dotyczy m.in.: poradni psychologiczno-pedagogicznych; specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych; młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych).
















Zrzutka dla Akrobatek

























Dnia 2 września udział Prezesa w Inauguracji Roku Szkolnego 2019/2020 Szkół Powiatu Mikołowskiego na zaproszenie Naczelnika Wydziału Edukacji w Mikołowie -  Iwony Smorz

Zebranie prezesów Rejonu Zachodniego - 3 wrzesień 2019 r. w Rybniku.

4 wrzesnia 2019 r. - zebranie Prezydium ZO w Mikołowie

Przeprowadzono ogólnopolski SONDAŻ wśród nauczycieli dotyczącego sytuacji w oświacie i trwającego protestu nauczycieli


Związek Nauczycielstwa Polskiego
Oddział w Mikołowie
43-190 Mikołów
os. Grunwaldzkie 10

tel. 695 001 181

Nr konta ZNP Oddział w Mikołowie:
MBS O/M-ów  88 8436 0003 0000 0000 0202 0001
prezes oddziału
tel. 695 001 181

Created HS
Wróć do spisu treści